XI Niedziela Zwykła
17.06.2018 r.

1. W najbliższym tygodniu w liturgii będziemy przeżywać:
     • Dzisiaj nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa
       po mszy św. o 8.30 i 10.00.
     • W środę Nowenna do M.B.N. Pomocy łącznie z nabożeństwem do Najświętszego Serca
       Pana Jezusa.
     • W czwartek wspomnienie św. Alojzego Gonzagi.
     • W piątek Koronka do Miłosierdzia Bożego.

2. Zapraszam na nabożeństwa czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa, które będą
    odprawiane po mszy św.

3. W piątek zapraszam na mszę dziękczynną z ok. zakończenia roku szkolnego dzieci i młodzież
    z naszej parafii.

4. Wszystkim tym, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje imieniny, urodziny i jubileusze składam
    serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa.

5. Polecam Przewodnik Katolicki.

6. Z dniem 25 czerwca ordynariusz diecezji bydgoskiej Bp Jan Tyrawa zwalnia mnie z urzędu Proboszcza
    Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Dębowie i przenosi mnie na emeryturę do Diecezjalnego Domu
    Księży Emerytów Jana Pawła II w Bydgoszczy.
    Z tym samym dniem mianuje Ks. Krzysztofa Wiśniewskiego Proboszczem Parafii św. Michała Archanioła
    w Dębowie. Wprowadzenie nowego Proboszcza w niedzielę 1 lipca na mszy św. o godz. 11.30.

11 lutego - wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, Światowy Dzień Chorego

mblurdLourdes to dzisiaj wielkie sanktuarium maryjne. Co zdarzyło się w tej małej wiosce we Francji u stóp Pirenejów?
Dlaczego od ponad 140 lat świat pielgrzymuje tutaj, by odnowić wiarę, zyskać nadzieję i odwagę w cierpieniu?
Odpowiedź jest prosta. Tutaj, w grocie Massabielle w 1858 roku miało miejsce osiemnaście objawień Matki Bożej. Maryja ukazała się 13-letniej prostej chłopskiej dziewczynce Bernadetcie Soubirous.
Część mieszkańców miasteczka Lourdes przychodziła do groty i z wiarą uczestniczyła w cudownych wydarzeniach. Byli i tacy, którzy wyśmiewali Bernadettę, a pobożność prostych ludzi nazywali zabobonami. W połowie XIX w. we Francji nie brakowało przeciwników Kościoła. Francja potrzebowała nawrócenia. W takich okolicznościach prosta dziewczynka przekazała orędzie Najświętszej Dziewicy.
Objawienia Matki Bożej w Lourdes miały miejsce w 1858 r. Cztery lata wcześniej, w 1854 r., papież Pius IX w specjalnym dokumencie ogłosił długo oczekiwany dogmat o Niepokalanym Poczęciu Matki Bożej. Dzięki Lourdes kult maryjny przybrał niespotykaną do tej pory siłę.
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.
www.pijarzy.pl