XXIX Niedziela Zwykła
22.10.2017 r.

1. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:
      • W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
      • W piątek Koronka do Miłosierdzia Bożego.
      • W sobotę święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

2. Zapraszam na różaniec, który będzie odmawiany codziennie od poniedziałku do soboty po
    mszy św. o godz. 18.00.
    W niedzielę proszę o odmówienie różańca przed mszą św. Matki Żywego Różańca.
    Zapraszam na różaniec dzieci i młodzież.
    W poniedziałek kl. I i II, we wtorek dzieci, które przystąpią do I komunii św.
    W środę kl. IV i V.
    W czwartek kl. VI i VII i w piątek kl. II i III gimnazjum i młodzież ponadgimnazjalna.

3. W poniedziałek po różańcu spotkanie dla ministrantów.

4. W środę o godz. 16.00 spotkanie dla Matek Różańcowych w Dębionku.
    Po różańcu spotkanie dla Matek Różańcowych w Dębowie.

5. W sobotę o godz. 17.30 różaniec.
    O godz. 18.00 zapraszam na odpust ku czci św. Judy Tadeusza.
    Mszę św. odprawi i kazanie wygłosi ks. Zbigniew Zimniewicz proboszcz par. św. Wawrzyńca w Nakle.
    Po mszy św. procesja .
    Proszę panów do baldachimu oraz panie i młodzież do sztandarów i feretronów.

6. Dzisiaj Niedziela Misyjna. Składka przeznaczona na Papieskie Dzieła Misyjne.

7. Można zgłaszać zmarłych do wymienianek rocznych.

8. Proszę o uporządkowanie grobów na uroczystość Wszystkich Świętych.
    Groby, które nie zostaną uporządkowane ulegną likwidacji zgodnie z przepisami dotyczącymi cmentarza.
    Przypominam także o przedłużeniu miejsca po 20 latach od śmieci zmarłego.
    W razie nie przedłużenia zgodnie z przepisami prawa państwowego o cmentarzach grób przechodzi do
    dyspozycji zarządcy cmentarza. Opłata za rok od miejsca wynosi 25 zł.
    Msza św. 1 listopada o godz. 12.00 w kościele a po niej procesja na cmentarz.

9. Od przyszłej niedzieli przechodzimy na czas zimowy.

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

krzyW roku 70 Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian. Nastały wielkie prześladowania religii Chrystusa trwające prawie 300 lat. Dopiero po ustaniu prześladowań, matka cesarza rzymskiego Konstantyna, św. Helena, około 320 roku kazała szukać Krzyża, na którym umarł Pan Jezus.
Po długich poszukiwaniach Krzyż znaleziono 14 września 320 r. W związku z tym wydarzeniem zbudowano w Jerozolimie na Golgocie dwie bazyliki: Męczenników (Martyrium) i Zmartwychwstania (Anastasis). Bazylika Męczenników nazywana była także Bazyliką Krzyża. 13 września 335 r. odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie miejscowemu biskupowi obydwu bazylik. Na tę pamiątkę obchodzono co roku 13 września uroczystość Podwyższenia Krzyża świętego. Później przeniesiono to święto na 14 września - najpierw dla tych kościołów, które posiadały relikwie Krzyża, potem zaś dla całego Kościoła Powszechnego.