Sakramentbierzmowanie bierzmowania przyłącza chrześcijanina do namaszczenia Chrystusa, którego «Bóg namaścił Duchem Świętym» (Dz 10, 38).
Namaszczenie to zawarte jest w samym słowie «chrześcijanin», pochodzącym od imienia «Chrystus», będącego greckim tłumaczeniem hebrajskiego pojęcia «mesjasz», które znaczy właśnie «namaszczony».
Chrystus jest Mesjaszem, Bożym Pomazańcem.

Dzięki pieczęci Ducha, otrzymanej podczas bierzmowania, chrześcijanin osiąga pełnię swej tożsamości i staje się świadomy swego posłannictwa w Kościele i świecie. «Przed otrzymaniem tej łaski — pisze św. Cyryl Jerozolimski — nie byliście wystarczająco godni tego imienia, lecz byliście niejako w drodze, by stać się chrześcijanami» (Catech. myst., III, 4: PG 33, 1092) (Jan Paweł II – Audiencja generalna).

Wymogi formalne:

Kandydat do Bierzmowania powinien posiadać Dzienniczek Kandydata do Bierzmowania wraz z wszystkimi wpisami. W dzienniczku muszą się znaleźć:

* Spowiedź przynajmniej:
        - na rozpoczęcie roku szkolnego;
        - w Adwencie;
        - w Wielkim Poście;
        - przed Bierzmowaniem

* Ponadto udział w:
        - nabożeństwach różańcowych - przynajmniej 3 razy;
        - rekolekcjach wielkopostnych;
        - Triduum Paschalnym;
        - nabożeństwach drogi krzyżowej - przynajmniej 3 razy.

Uczniowie powinni umieć odpowiadać na pytania z Katechizmu Bierzmowanych, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Sekwencję do Ducha Świętego oraz znać życiorys swojego patrona z Bierzmowania.
Na świadka Bierzmowania należy wybrać jednego z rodziców bądź chrzestnego lub chrzestną. Świadek bierzmowania powinien być człowiekiem wierzącym i praktykującym.
Jeśli kandydat był ochrzczony w innej parafii, wówczas jest zobowiązany do dostarczenia swojego aktu chrztu do końca ferii zimowych.

Warunki dopuszczenia do sakramentu bierzmowania są następujące:

a) regularne uczestniczenie we Mszy świętej w niedziele i święta;
b) obecność na spotkaniach formacyjnych.
c) regularne uczęszczanie na katechezę szkolną i pozytywna opinia katechety;
f) dojrzałość duchowa kandydata;
g) właściwe zachowanie w szkole i kościele podczas Eucharystii oraz spotkań formacyjnych;
h) kultura osobista kandydata.

Termin Bierzmowania:

Pielgrzymka do Torunia

torun18. października br. miała miejsce pielgrzymka do Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Zmierzając do świątyni przeszliśmy przez Bramę Miłosierdzia. Przed wejściem powitała nas i pozdrowiła postać św. Jana Pawła II.
W czasie pobytu w świątyni uczestniliśmy w Eucharystii sprawowanej przez ks. Waldemara Karawczaka - proboszcza dębowskiej parafii. Msza św. sprawowana była przy głównym ołtarzu Sanktuarium z Ostatnią Wieczerzą, umieszczonym w prezbiterium - wiernej replice watykańskiej kaplicy św. Jana Pawła II. W miejscu tym znajduje się tabernakulum, plafon przdstawiający Chrystusa Zmartwychwstałego, figury ewangelistów, relikwia św. Jana Pawła II oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Na ozdobnym klęczniku obecny jest też tam sam Jan Paweł II.
W kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu z obrazem Pana Jesusa Miłosiernego, odmówiliśmy Koronkę do Mołosierdzia Bożego.
Cała świątynia zachwyca wyjątkowym pięknem wnętrza, ozdobionego witrażami polskich świętych, figurami świętych, obrazami, freskami i mozaikami. Pobyt w Sanktuarium skłania do refleksji i modlitwy, stanowiąc zarazem cenną lekcję historii i patriotyzmu.
Opuszczając Sanktuarium żegnamy się z figurą św. Piotra Apostoła łowiącego ryby. Po drodze mijamy pierwszego władcę Polski - Mieszka I i Dobrawę.
Jest też pomnik idącej Świętej Rodziny przed którym widnieje odzwierciedlający nasze pragnienie napis: "ŚWIĘTA RODZINO WSPIERAJ NASZE RODZINY".

00001.JPG 00002.JPG 00003.JPG 00004.JPG 00005.JPG 00006.JPG 00007.JPG 00008.JPG 00009.JPG 00010.JPG 00011.JPG 00012.JPG 00013.JPG 00014.JPG