chrzestNawrócenie do Chrystusa związane jest z chrztem, i to nie tylko dlatego, że taka jest praktyka Kościoła, ale z woli Chrystusa, który posłał uczniów, aby nauczali narody i chrzcili je, a także z wynikającej z samej istoty rzeczy potrzeby otrzymania pełni nowego życia w Nim: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci - mówi Jezus do Nikodema - jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego" (J 3, 5).

Chrzest odradza nas do życia dzieci Bożych, jednoczy nas z Jezusem Chrystusem, namaszcza w Duchu Świętym: nie jest on przeto zwykłym przypieczętowaniem nawrócenia, niejako zewnętrznym znakiem ukazującym je i potwierdzającym, ale jest sakramentem, który oznacza i urzeczywistnia nowe narodzenie z Ducha, ustanawia realne i nierozerwalne więzy z Przenajświętszą Trójcą, czyni członkami Chrystusa i Jego Kościoła (Jan Paweł II, Encyklika "Redemptoris missio" nr 47).

Przygotowanie do chrztu

Przygotowanie do chrztu odbywa się podczas rozmowy w biurze parafialnym. Dobrze byłoby, gdyby w czasie spisywania aktu chrztu byli obecni oboje rodzice dziecka i rodzice chrzestni.

Dane kandydata do chrztu (akt urodzenia)
Na podstawie aktu urodzenia, sporządzonego w USC, wpisujemy dane kandydata do chrztu w księgach metrykalnych parafii.
Rodzice powinni udokumentować zawarcie sakramentu małżeństwa.

Dane rodziców i chrzestnych
Imię i nazwisko chrzestnego i chrzestnej.
Wiek oraz adres zamieszkania.
Jeżeli chrzestni są z innej parafii należy przedłożyć  zaświadczenie moralności od proboszcza parafii zamieszkania (zamieszkanie to nie to samo co zameldowanie !!!) o dopuszczeniu do pełnienia godności ojca chrzestnego lub matki chrzestnej.

Chrzest dzieci z innej parafii
Aby ochrzcić dziecko z innej parafii, należy prosić proboszcza parafii, w której dziecko wraz z rodzicami zamieszkuje o zgodę na chrzest dziecka poza parafią zamieszkania.

Gdy rodzice nie mają ślubu kościelnego
Po rozmowie z proboszczem - chrzest może się odbyć. W takim przypadku dziecko powinno być ochrzczone w parafii zamieszkania rodziców dziecka, natomiast rodzice chrzestni przystępują do komunii św. po wcześniejszym skorzystaniu z sakramentu pokuty.

Ustalenie terminu chrztu
Termin chrztu ustalamy w biurze parafialnym. Chrzty w naszej parafii udzielane są w soboty.

Ojciec Stanisław Papczyński kanonizowany

papczynskiPapież Franciszek kanonizował polskiego duchownego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, Stanisława Papczyńskiego. W uroczystości uczestniczyli prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz delegacja Episkopatu Polski.