chrzestNawrócenie do Chrystusa związane jest z chrztem, i to nie tylko dlatego, że taka jest praktyka Kościoła, ale z woli Chrystusa, który posłał uczniów, aby nauczali narody i chrzcili je, a także z wynikającej z samej istoty rzeczy potrzeby otrzymania pełni nowego życia w Nim: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci - mówi Jezus do Nikodema - jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego" (J 3, 5).

Chrzest odradza nas do życia dzieci Bożych, jednoczy nas z Jezusem Chrystusem, namaszcza w Duchu Świętym: nie jest on przeto zwykłym przypieczętowaniem nawrócenia, niejako zewnętrznym znakiem ukazującym je i potwierdzającym, ale jest sakramentem, który oznacza i urzeczywistnia nowe narodzenie z Ducha, ustanawia realne i nierozerwalne więzy z Przenajświętszą Trójcą, czyni członkami Chrystusa i Jego Kościoła (Jan Paweł II, Encyklika "Redemptoris missio" nr 47).

Przygotowanie do chrztu

Przygotowanie do chrztu odbywa się podczas rozmowy w biurze parafialnym. Dobrze byłoby, gdyby w czasie spisywania aktu chrztu byli obecni oboje rodzice dziecka i rodzice chrzestni.

Dane kandydata do chrztu (akt urodzenia)
Na podstawie aktu urodzenia, sporządzonego w USC, wpisujemy dane kandydata do chrztu w księgach metrykalnych parafii.
Rodzice powinni udokumentować zawarcie sakramentu małżeństwa.

Dane rodziców i chrzestnych
Imię i nazwisko chrzestnego i chrzestnej.
Wiek oraz adres zamieszkania.
Jeżeli chrzestni są z innej parafii należy przedłożyć  zaświadczenie moralności od proboszcza parafii zamieszkania (zamieszkanie to nie to samo co zameldowanie !!!) o dopuszczeniu do pełnienia godności ojca chrzestnego lub matki chrzestnej.

Chrzest dzieci z innej parafii
Aby ochrzcić dziecko z innej parafii, należy prosić proboszcza parafii, w której dziecko wraz z rodzicami zamieszkuje o zgodę na chrzest dziecka poza parafią zamieszkania.

Gdy rodzice nie mają ślubu kościelnego
Po rozmowie z proboszczem - chrzest może się odbyć. W takim przypadku dziecko powinno być ochrzczone w parafii zamieszkania rodziców dziecka, natomiast rodzice chrzestni przystępują do komunii św. po wcześniejszym skorzystaniu z sakramentu pokuty.

Ustalenie terminu chrztu
Termin chrztu ustalamy w biurze parafialnym. Chrzty w naszej parafii udzielane są w soboty.

Wszystkich Świętych

wswW środę 1. listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Wspominamy wówczas wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła.
W czwartek 2. listopada - Zaduszki, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych z naszych rodzin.

ODPUSTY  ZA  ZMARŁYCH      Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną 1 lub 2 listopada, mogą dostąpić odpustu zupełnego, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Wg obowiązujących przepisów mogą uzyskać ten odpust tylko jeden raz w ciągu dnia. W czasie nawiedzenia świątyni należy odmówić „Ojcze nasz” i „Wierzę”, oraz trzeba wypełnić inne warunki, jak spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca Świętego.

dusze czysciowe

Wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach: od 1 do 8 listopada (włącznie) jest zupełny, w inne dni roku cząstkowy.