malzenstwoPrzymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu” (Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 1055 § 1).
Związek małżeński zawarty w Kościele Katolickim jest sakramentem, który z woli Bożej i ustanowienia Chrystusa jest nierozerwalny.
Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela.

Przygotowanie do zawarcia Sakramentu Małżeństwa obejmuje trzy etapy:

-przygotowanie dalsze /wychowanie w rodzinie i szkolna katecheza/
-przygotowanie bliższe katecheza parafialna /”kurs przedmałżeński”/
-przygotowanie bezpośrednie /katecheza przedślubna, spisanie protokołu kanonicznego badania
  narzeczonych, spotkania w poradnictwie rodzinnym, sakrament pokuty/.

Kandydaci do małżeństwa powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej na 3 miesiące przed ślubem w celu załatwienia formalności przedmałżeńskich.

Formalności prawne poprzedzające zawarcie małżeństwa załatwia się w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Narzeczeni ponadto przedkładają następujące dokumenty:

- Metrykę chrztu św. z zapisem o przyjęciu sakramentu bierzmowania
    - Dowód osobisty
    - Ksero ostatniego świadectwa katechizacji szkolnej
    - Zaświadczenie o ukończeniu „kursu przedmałżeńskiego”
    - Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (w przypadku małżeństwa konkordatowego)
    - Dane personalne świadków ślubu: imię, nazwisko, wyznanie, wiek, adres zamieszkania.

Pielgrzymka Kaszuby – Trójmiasto – 3 dni

kartuzyDZIEŃ 1         SZYMBARK – KARTUZY – WEJHEROWO
Podstawienie autokaru przed Parafią w godz. rannych i przejazd do miejscowości Szymbark. W tym szczególnym miejscu zapoznamy się z historią, językiem i kulturą Kaszub. Zwiedzimy bardzo ciekawy skansen a w nim m.in. Dom do góry nogami, Dom sybiraka, najdłuższą deskę świata, pomnik i bunkier Gryfa Pomorskiego, Dwór Salino, kościółek św. Rafała, największy fortepian, Dom Kaszuba z Kanady. Następnie przejazd do Kartuz – stolicy Kaszub, gdzie zwiedzimy zespół klasztorny Zakonu Kartuzów. Szczególną uwagę zwraca dach kościoła przypominający wyglądem wieko trumny, co ma symbolizować marność ludzkiego życia zgodnie z dewizą Kartuzów „memento mori” czyli „pamiętaj    o śmierci”.
Przejazd do Wejherowa. Tutaj zwiedzimy sanktuarium maryjno-pasyjne i pospacerujemy dróżkami Kalwarii Wejherowskiej zwanej Polską Jerozolimą. Szlak kalwaryjski poprowadzony jest po trzech wzgórzach, które nazwano Golgota, Syjon i Góra Oliwna. Przejazd na obiadokolację i nocleg w ok. Gdańska lub Gdyni.