pogrzebFakt śmierci Parafianina zgłasza w biurze parafialnym członek najbliższej rodziny Zmarłego.
Prosząc o pogrzeb katolicki należy przedstawić akt zgonu z USC, zaświadczenia: o przyczynie śmierci i o przyjęciu przez chorego sakramentów świętych (w szpitalach kapelani wystawiają chorym takie potwierdzenia).

Po uczestnictwie we Mszy św. pogrzebowej następuje odprowadzenie na miejsce wcześniej wskazane - przez rodzinę na cmentarzu parafialnym.

Termin pogrzebu:
- w biurze parafialnym ustalany jest termin pogrzebu (godzina Mszy św. pogrzebowej i godzina pogrzebu)
- uiszczane są opłaty związane z rezerwacją miejsca na cmentarzu (pokładne), pogrzebem i posługą kapłana

Sugestia
Wiele troski wkładamy w odpowiedni wybór Zakładu Pogrzebowego, który "dobrze obsłuży ceremonię pogrzebową", kupujemy kwiaty i znicze na znak wdzięczności i pamięci o zmarłych, zamawiamy akompaniament muzyczny w postaci muzyków grających na trąbkach, tylko w tej chwili, kiedy zmarły potrzebuje naszej modlitwy zapominamy o przystąpieniu do spowiedzi św. i o przyjęciu chleba na życie wieczne.

Prośba
W nadziei życia wiecznego gromadzimy się na pogrzebie, by wypraszać łaskę nieba naszym bliskim zmarłym, dlatego usilnie  PROSZĘ, ABYŚMY PODCZAS MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ PRZED MSZĄ ŚW. POJEDNALI SIĘ Z BOGIEM W SAKRAMENCIE POKUTY, JELŚI TO MOŻLIWE  JAK NAJLICZNIEJ PRZYSTĄPILI DO KOMUNII ŚW. I ZAMAWIALI INTENCJE MSZALNE ZA ZAMARŁYCH, KTÓRYCH OBEJMUJEMY MODLITEWNĄ PAMIĘCIĄ NIE TYLKO W DNIU POGRZEBU.

11 lutego - wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, Światowy Dzień Chorego

mblurdLourdes to dzisiaj wielkie sanktuarium maryjne. Co zdarzyło się w tej małej wiosce we Francji u stóp Pirenejów?
Dlaczego od ponad 140 lat świat pielgrzymuje tutaj, by odnowić wiarę, zyskać nadzieję i odwagę w cierpieniu?
Odpowiedź jest prosta. Tutaj, w grocie Massabielle w 1858 roku miało miejsce osiemnaście objawień Matki Bożej. Maryja ukazała się 13-letniej prostej chłopskiej dziewczynce Bernadetcie Soubirous.
Część mieszkańców miasteczka Lourdes przychodziła do groty i z wiarą uczestniczyła w cudownych wydarzeniach. Byli i tacy, którzy wyśmiewali Bernadettę, a pobożność prostych ludzi nazywali zabobonami. W połowie XIX w. we Francji nie brakowało przeciwników Kościoła. Francja potrzebowała nawrócenia. W takich okolicznościach prosta dziewczynka przekazała orędzie Najświętszej Dziewicy.
Objawienia Matki Bożej w Lourdes miały miejsce w 1858 r. Cztery lata wcześniej, w 1854 r., papież Pius IX w specjalnym dokumencie ogłosił długo oczekiwany dogmat o Niepokalanym Poczęciu Matki Bożej. Dzięki Lourdes kult maryjny przybrał niespotykaną do tej pory siłę.
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.
www.pijarzy.pl