pogrzebFakt śmierci Parafianina zgłasza w biurze parafialnym członek najbliższej rodziny Zmarłego.
Prosząc o pogrzeb katolicki należy przedstawić akt zgonu z USC, zaświadczenia: o przyczynie śmierci i o przyjęciu przez chorego sakramentów świętych (w szpitalach kapelani wystawiają chorym takie potwierdzenia).

Po uczestnictwie we Mszy św. pogrzebowej następuje odprowadzenie na miejsce wcześniej wskazane - przez rodzinę na cmentarzu parafialnym.

Termin pogrzebu:
- w biurze parafialnym ustalany jest termin pogrzebu (godzina Mszy św. pogrzebowej i godzina pogrzebu)
- uiszczane są opłaty związane z rezerwacją miejsca na cmentarzu (pokładne), pogrzebem i posługą kapłana

Sugestia
Wiele troski wkładamy w odpowiedni wybór Zakładu Pogrzebowego, który "dobrze obsłuży ceremonię pogrzebową", kupujemy kwiaty i znicze na znak wdzięczności i pamięci o zmarłych, zamawiamy akompaniament muzyczny w postaci muzyków grających na trąbkach, tylko w tej chwili, kiedy zmarły potrzebuje naszej modlitwy zapominamy o przystąpieniu do spowiedzi św. i o przyjęciu chleba na życie wieczne.

Prośba
W nadziei życia wiecznego gromadzimy się na pogrzebie, by wypraszać łaskę nieba naszym bliskim zmarłym, dlatego usilnie  PROSZĘ, ABYŚMY PODCZAS MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ PRZED MSZĄ ŚW. POJEDNALI SIĘ Z BOGIEM W SAKRAMENCIE POKUTY, JELŚI TO MOŻLIWE  JAK NAJLICZNIEJ PRZYSTĄPILI DO KOMUNII ŚW. I ZAMAWIALI INTENCJE MSZALNE ZA ZAMARŁYCH, KTÓRYCH OBEJMUJEMY MODLITEWNĄ PAMIĘCIĄ NIE TYLKO W DNIU POGRZEBU.

Nabożeństwo Majowe

MaryjaMaj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne „majówki” - nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Jego centralną częścią jest Litania Loretańska, do której w tym roku dodano nowe wezwanie.