40 dni wielki post 570x350 1U progu kolejnego Wielkiego Postu trzeba sobie uświadomić stan własnej duszy, własną małość i grzeszność. Nie poprzestawajmy na posypaniu głowy popiołem.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
21.02.2021 r.

1. Przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, czasu nawrócenia, pokuty,
    przemiany myślenia i życia. Od pierwszych wieków Kościoła wykorzystywano ten
    czas szczególnie na przygotowanie kandydatów do chrztu i odnowienia skutków
    tego sakramentu. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas nie był dla nas
    tylko kolejnym Wielkim Postem, ale doprowadził nas do pogłębienia duchowej
    relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć.

2. W najbliższą sobotę do godz. 9:30 sprzątamy nasze domy i mieszkania z
    elekrośmieci. Przynosimy czy przywozimy zużyty sprzęt itp.
    Zbiórka od godz. 7:00 – 9:30  przy plebanii.

3. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie
    Drogi Krzyżowej o godz. 16:00 w Dębionku i po Mszy św. wieczornej w Dębowie.
    W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 12:20 Gorzkie Żale.
    Za udział w Gorzkich Żalach, a także w Drodze Krzyżowej możemy uzyskać odpust
    zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co
    do winy.
    Oprócz udziału w nabożeństwie należy wypełnić zwykłe warunki uzyskania odpustu:
    musimy wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego,
    musimy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą i pomodlić się w
    intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

4. W piątek po Drodze Krzyżowej spotkanie dla I kl. Szkoły Średniej.

5. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych
    i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

6. Za wszelką pracę, pomoc, życzliwość, ofiarność na rzecz naszej parafii składam
    podziękowanie – Bóg zapłać.
    Dziękuję za pamięć, modlitwy i dary z racji moich urodzin: wszystkim delegacjom
    i rodzinom z parafii. Również moja rodzina prosiła by bardzo serdecznie podziękować
    za dary na plebanię.
    Zdrowego i bezpiecznego tygodnia.
    Miłej i rodzinnej niedzieli.
    Wszystkim Szczęść Boże.

2/ urodzinowa dla Mamy Janiny w 80 rocz. urodzin
  12:20 Gorzkie Żale

maryjabydgPatronka Miasta i Diecezji

Sześć wieków od Chrztu Polski od roku 1466 - prastara bydgoska Fara słynie czcią Matki Najświętszej. Chociaż kroniki, które Prymas Tysiąclecia polecił skrzętnie przebadać - zapisały nam niewiele z dziejów wspaniałego, tak przez Bydgoszczan umiłowanego Obrazu, to jednak już z akt wizytacyjnych biskupów kujawsko-pomorskich wiemy, ze Obraz ten był wiernie czczony, poprzez wszystkie koleje losów, przez jakie przechodziło starożytne miasto Bydgoszcz. Te przebadane dzieje kultu Maryjnego w Bydgoszczy pozwoliły temuż Prymasowi, który” wszystko postawił na Maryję” uzyskać upoważnienie Stolicy Apostolskiej - by przyozdobić skronie Matki Boskiej Bydgoskiej, Matki Bożej z Różą, nazwaną przez Niego Matką Pięknej Miłości, - złotą koroną. Tej koronacji dokonał 29.V. w Milenijnym Roku Chrześcijaństwa w Polsce tak uzasadniając ten tytuł: "Spod Serca wybranej Matki, Miłość Ojcowa ludzkimi drogami przychodzi na świat. Przez Maryję, za sprawą Ducha Miłości, Ojciec dał światu umiłowanego Swojego Syna.
Po 33 latach, w czerwcu 1999 r., na progu Roku Jubileuszowego, podczas pobytu w Bydgoszczy Ojciec Święty Jan Paweł II na skronie Jezusa i Maryi nałożył papieskie korony.

FatimaMatka Boża podczas objawień w 1917 roku przekazała trojgu pastuszkom trzy tajemnice, zwane tajemnicami fatimskimi. Poniżej przedstawiamy ich treść spisaną przez siostrę Łucję.

Pierwsza część Tajemnicy: wizja piekła

Blask zdawał się przenikać ziemię i zobaczyliśmy jakby morze ognia. W tym ogniu były zanurzone demony i dusze, jak przezroczyste rozżarzone do czerwoności węgle, czarne lub brązowe, o kształtach ludzkich, unoszące się w pożodze, wznoszone płomieniami, które wypełzały z nich samych wraz z kłębami dymu buchającymi na wszystkie strony, podobne do rozpryskujących się w wielkich pożarach iskier, chwiejne i lekkie. Wszystko to pośród jęków i wycia z bólu i rozpaczy, które przerażały i wywoływały dreszcz grozy. Demony wyróżniały się przerażającymi i ohydnymi kształtami zwierząt, strasznymi, nieznanymi, lecz przezroczystymi jak czarne rozżarzone węgle.

Tajemnice Fatimskie - 100 lat objawień Maryi

Pierwsza część Tajemnicy: wizja piekła