XV Niedziela Zwykła
15.07.2018 r.

1. Na Jasną Górę zdążają piesze pielgrzymki.
    Pamiętajmy o pątnikach w naszych modlitwach.

2. Nowenna do MBNP w środę  o godz. 18:30.

3. Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 18:30.

4. Pod chórem na stoliku są do nabycia gazety: Przewodnik Katolicki.

5. Składka inwestycyjna wyniosła 1952,45 gr.
    Ofiarodawcom składam podziękowanie – Bóg zapłać.

6. Pielgrzymka do Trójmiasta – w tym tygodniu proszę, by wszelkie formalności załatwić
    w biurze parafialnym.
    Jest także pielgrzymka na Litwę 19 – 22.09.2018. Cena 890 zł. Szczegóły w biurze
    parafialnym.

7. Za tydzień na wszystkich Mszach św. Akcja św. Krzysztof : 1gr za 1km na środki transportu
    dla misjonarzy, Twoje podziękowanie za szczęśliwe podróże. Część naszych ofiar przeznaczymy
    na ten cel i poświęcimy wszelkie pojazdy po każdej Mszy św. Włączmy się w tę akcję.

8. Za wszelką pomoc, pracę na rzecz naszej wspólnoty, za życzliwość, modlitwy i dary składam
    podziękowanie- Bóg zapłać. Bezpiecznych wakacji.
    Wszystkim Solenizantom i Jubilatom składamy i życzymy wszelkich łask i darów.

Ks. Proboszcz
                                                                                            Krzysztof  Wiśniewski

15.07.2018   III Niedziela WielkanocnaIII Niedziela Wielkanocna XV Niedziela Zwykła
Dębionek   8:30 + Anna /z okazji urodzin i imienin/, Edmund Pawlak,
  11:30 1/ dziękczynna... w 57 rocz. Sakramentu Małżeństwa
2/ + Cecylia / 3r. śm./ Smażyk oraz Jadwiga, Antoni i Roman

kartuzyDZIEŃ 1         SZYMBARK – KARTUZY – WEJHEROWO
Podstawienie autokaru przed Parafią w godz. rannych i przejazd do miejscowości Szymbark. W tym szczególnym miejscu zapoznamy się z historią, językiem i kulturą Kaszub. Zwiedzimy bardzo ciekawy skansen a w nim m.in. Dom do góry nogami, Dom sybiraka, najdłuższą deskę świata, pomnik i bunkier Gryfa Pomorskiego, Dwór Salino, kościółek św. Rafała, największy fortepian, Dom Kaszuba z Kanady. Następnie przejazd do Kartuz – stolicy Kaszub, gdzie zwiedzimy zespół klasztorny Zakonu Kartuzów. Szczególną uwagę zwraca dach kościoła przypominający wyglądem wieko trumny, co ma symbolizować marność ludzkiego życia zgodnie z dewizą Kartuzów „memento mori” czyli „pamiętaj    o śmierci”.
Przejazd do Wejherowa. Tutaj zwiedzimy sanktuarium maryjno-pasyjne i pospacerujemy dróżkami Kalwarii Wejherowskiej zwanej Polską Jerozolimą. Szlak kalwaryjski poprowadzony jest po trzech wzgórzach, które nazwano Golgota, Syjon i Góra Oliwna. Przejazd na obiadokolację i nocleg w ok. Gdańska lub Gdyni.

eucharystia 1Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, zwane potocznie Bożym Ciałem, jest jednym z najbardziej uroczyście obchodzonych dni w całym roku liturgicznym. To kolejne ruchome święto. Przypada na jedenasty dzień po Zesłaniu Ducha Świętego (Zielonych Świątkach). Obchody Bożego Ciała, poza sferą kościelną, mają głęboki, ludowy wymiar.

trojcaswUroczystości Trójcy Świętej zaraz po niedzieli Zesłania Ducha Świętego nawiązuje do starożytnej teologii Ojców Kościoła, którzy podkreślali, że dzieło zbawienia pochodzi od Ojca i realizuje się przez Syna w Duchu Świętym. Albowiem wkrótce po Zstąpieniu Ducha Świętego prawda Chrystusowa i chrzest przez Niego nakazany w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego były udzielane po całym świecie. Tak przeto uroczystość dzisiejsza jest najpiękniejszym zamknięciem cyklu zbawienia".

Ojciec Stanisław Papczyński kanonizowany

papczynskiPapież Franciszek kanonizował polskiego duchownego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, Stanisława Papczyńskiego. W uroczystości uczestniczyli prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz delegacja Episkopatu Polski.