07a20 grudnia br. w świetlicy wiejskiej w Dębionku odbyło się Spotkanie Opłatkowe seniorów parafii Dębowo, mieszkających w Dębionku.

Wszystkich zebranych powitała Pani Elżbieta Kawula. Wsród gości znaleźli się Przewodnicząca Rady Gminy Sadki Barbara Gajewska, ks. Proboszcz Waldemar Krawczak, sołtys Dębionka Czesław Gagajek oraz Pan Józef Wieczorek.
Koło Gospodyń Wiejskich z Dębionka pod przewodnictwem Agnieszki Rzendkowskiej zadbało o świąteczny wystrój sali i mnóstwo smacznych, wigilijnych potraw na stole. Po krótkiej modlitwie i odczytaniu tekstu Ewangelii św. przez ks. proboszcza, zgromadzeni łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia po czym przystąpiono do spożywania wieczerzy.

Popielec

popielec1Odmieńmy sposób życia, pokutujmy w popiele i włosiennicy, pośćmy i płaczmy przed Panem, gdyż Bóg nasz jest pełen miłosierdzia i gotów odpuścić nam nasze grzechy. (Por. Jl 2,13).

Rozpoczynamy okres liturgiczny nazywany Wielkim Postem. Ten czas trwa 40 dni. Liczba „40” odgrywa bardzo ważna rolę w Biblii. 40 dni pościł Jezus na pustyni, 40 lat wędrował Naród Wybrany przez pustynię, 40 dni przebywał Mojżesz na Górze Synaj, 40 dni Goliat oblegał obozy izraelskie, 40 dni Eliasz wędrował o chlebie i wodzie do Bożej Góry Horeb, 40 dni pozostało mieszkańcom Niniwy na nawrócenie — jak zapowiedział im Jonasz. Do tego dodajmy jeszcze 40 dni, jakie upłynęły pomiędzy Zmartwychwstaniem Jezusa a Jego Wniebowstąpieniem. Liczba ta odwołuje się więc do różnych wydarzeń: radosnych, smutnych, dramatycznych, chwalebnych, chwil głębszej refleksji czy także walki. Takie jest nasze życie, na które składa się cała gama wydarzeń. I w te wydarzenia wchodzi Pan Bóg — zarówno w te dobre, jak także w te, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Pytajmy się jednak dziś, u progu tego czasu liturgicznego: Czy zawsze odkrywamy Pana Boga w wydarzeniach naszego życia? Czy nie jest tak, że w naszym życiu często przeżywamy wielki post... od Pana Boga, kiedy Bóg wydaje się nam odległy, daleki, nieobecny... Czy tak rzeczywiście jest?