milosierdzieŚwięto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Słucham dzisiejszej Ewangelii i tak bardzo sam chciałbym zobaczyć zmartwychwstałego Pana. Chciałbym - jak Tomasz - dotknąć Jego ran, upaść przed Nim na kolana i zawołać "Pan mój i Bóg mój". Ale niestety tamten wieczernik jest już pusty. Przychodzę więc do Kościoła i wpatruję się w bogactwo symboli, znaków i obrazów. Dziś pojawia się przed mną wizerunek Chrystusa miłosiernego.

Niedziela Bożego Miłosierdzia.

To szczególny dzień, a zatem i szczególne wezwanie. Mam znaleźć się w gronie tych, którzy nie widzieli a uwierzyli. Mam doświadczyć Bożego przebaczenia. I wreszcie mam sobie przypomnieć, że miłosierdzia nie wolno brać tylko dla siebie, ale trzeba się nim dzielić z innymi. "Bądźcie i wy miłosierni, jak ojciec wasz jest miłosierny" Rodzi się pytanie co konkretnego mogę zrobić. Czy wystarczy kiedy w dworcowym barze kupię talerz zupy głodnemu dzieciakowi albo wyjmę z portfela kilka groszy dla obdarciucha, który zapukał do moich drzwi? Powiem wprost - nie wystarczy! Zatem jak można czynić miłosierdzie w dzisiejszym świecie?

Otwieram katechizm i przypominam sobie zapomniane regułki:milosierdzie1
1.Głodnych nakarmić.
2.Spragnionych napoić.
3.Nagich przyodziać.
4.Podróżnych w dom przyjąć.
5.Więźniów pocieszać.
6.Chorych nawiedzać.
7.Umarłych pogrzebać.

Ale na tym nie koniec. Bo miłosierdzie ma dotknąć nie tylko ludzkiego ciała. Ono ma także przeniknąć jego duszę. Więc należy również:
1.Grzeszących upominać.
2.Nieumiejętnych pouczać.
3.Wątpiącym dobrze radzić.
4.Strapionych pocieszać.
5.Krzywdy cierpliwie znosić.
6.Urazy chętnie darować.
7.Modlić się za żywych i umarłych.

Dzisiejsza niedziela staje się wezwaniem do każdego z nas: CZYŃMY MIŁOSIERDZIE!
I bądźmy miłosierni zawsze, a nie tylko wtedy, gdy mamy na to czas i ochotę.
O. Mirosław Szwajnoch

Najświętsze Serce Pana Jezusa

sercejezusa"Przyjdźcie do Mnie, (...) bo jestem cichy i pokorny sercem" (Mt 11,28-29)
Pan Jezus, objawiając Swoje Serce św. Małgorzacie Marii Alacoque, zwrócił się pod adresem wszystkich ludzi, by ich pobudzić do czci i miłości Jego Boskiego Serca. I gdyby nie uwierzono w jej widzenia i słowa Jezusowe, nie mielibyśmy ani uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego, ani cudownej w skutki Intronizacji w rodzinach, ani też wszystkich zbawiennych owoców takiego nabożeństwa w Kościele.