wniebowziecienmpPrawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi dogmat naszej wiary, choć formalnie ogłoszony stosunkowo niedawno - przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus:

"...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej"(Breviarium fidei VI, 105)
Wniebowzięcie Maryi Orzeczenie to papież wypowiedział uroczyście w bazylice św. Piotra w obecności prawie 1600 biskupów i niezliczonych tłumów wiernych. Oparł je nie tylko na innym dogmacie, że kiedy przemawia uroczyście jako wikariusz Jezusa Chrystusa na ziemi w sprawach prawd wiary i obyczajów, jest nieomylny; mógł je wygłosić także dlatego, że prawda ta była od dawna w Kościele uznawana. Papież ją tylko przypomniał, swoim najwyższym autorytetem potwierdził i usankcjonował.

Kult Maryi Wniebowziętej był w Kościele bardzo żywy i zdecydowanie wyróżniał się wśród wielu innych. Wystawiono tysiące świątyń pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej.
Pod opiekę Maryi Wniebowziętej oddał Węgry król św. Stefan, a Francję - król Ludwik XIII (powtórzył to także Ludwik XV). Wśród wiernych od zawsze panowało przekonanie, że Matka Boża nie podzieliła zwykłego losu ludzi, ale została wzięta do nieba z duszą i ciałem. Ojcowie wschodni są przekonani, że Maryja po prostu zasnęła i przebudziła się już w niebie, dlatego też na Wschodzie święto nazywane jest świętem Zaśnięcia Maryi.
W polskiej (i nie tylko) tradycji dzisiejsze święto zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.

Pielgrzymka Kaszuby – Trójmiasto – 3 dni

kartuzyDZIEŃ 1         SZYMBARK – KARTUZY – WEJHEROWO
Podstawienie autokaru przed Parafią w godz. rannych i przejazd do miejscowości Szymbark. W tym szczególnym miejscu zapoznamy się z historią, językiem i kulturą Kaszub. Zwiedzimy bardzo ciekawy skansen a w nim m.in. Dom do góry nogami, Dom sybiraka, najdłuższą deskę świata, pomnik i bunkier Gryfa Pomorskiego, Dwór Salino, kościółek św. Rafała, największy fortepian, Dom Kaszuba z Kanady. Następnie przejazd do Kartuz – stolicy Kaszub, gdzie zwiedzimy zespół klasztorny Zakonu Kartuzów. Szczególną uwagę zwraca dach kościoła przypominający wyglądem wieko trumny, co ma symbolizować marność ludzkiego życia zgodnie z dewizą Kartuzów „memento mori” czyli „pamiętaj    o śmierci”.
Przejazd do Wejherowa. Tutaj zwiedzimy sanktuarium maryjno-pasyjne i pospacerujemy dróżkami Kalwarii Wejherowskiej zwanej Polską Jerozolimą. Szlak kalwaryjski poprowadzony jest po trzech wzgórzach, które nazwano Golgota, Syjon i Góra Oliwna. Przejazd na obiadokolację i nocleg w ok. Gdańska lub Gdyni.