Popieluszko19 października minęła 32. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W swoją ostatnią drogę kapłan męczennik wyruszył z Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy.
Dzisiaj, pomimo najróżnorodniejszych przeciwności i widocznego podziału wśród społeczeństwa, dewiza solidarności jest wciąż bardzo aktualna. Ta mądrość zawarta w słowach bł. ks. Jerzego Popiełuszki, aby zło dobrem zwyciężać, nie przeminęła.
Ciągle aktualne są słowa, które padły z ust księdza podczas rozważań różańcowych. „Chrześcijaninowi nie może wystarczyć tylko samo potępienie zła, kłamstwa, tchórzostwa, zniewalania, nienawiści, przemocy, ale sam musi być prawdziwym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości” – brzmiał fragment jednej z tajemnic bolesnych.
Pochylając się nad nauczaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, nietrudno dostrzec, że szczególnie podkreślał on potrzebę głoszenia prawdy. – Jednocześnie mówił, że: „Każda rzecz, każda sprawa wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe”.
Módlmy się o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Święte Triduum Paschalne

triduumZapraszam do zgłębienia wiedzy na temat Świąt Wielkanocnych, tak abyśmy mogli się do nich przygotować i głębiej je przeżyć.

Rozpoczniemy od wyjaśnienia nazwy świąt zwanych Świętym Triduum Paschalnym. Możemy mówić prościej – Święta Paschalne albo Święta Wielkanocne. (w tym przypadku podkreślamy wagę centrum tych Świąt, czyli noc zwaną Wielką). Święta Paschalne rozpoczynają się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończą się Nieszporami w Wielką Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Taki jest czas ich trwania.