chorychSakrament Chorych - obok Pokuty i Eucharystii - należy do sakramentów uzdrowienia chrześcijańskiego. Udzielany jest podczas liturgii w Dniu Chorego 11 lutego i na wezwanie - o każdej porze dnia i nocy - zwłaszcza w niebezpieczeństwie śmierci.
Wizyta kapłana w domu chorego z posługą sakramentalną odbywa się w pierwszy piątek miesiąca - zgłoszenia do comiesięcznych wizyt przyjmowane są w biurze parafialnym w godzinach urzędowania telefonicznie lub przez osoby trzecie - w nagłych przypadkach:
proszę o osobiste lub telefoniczne zgłoszenie posługi sakramentalnej kapłana.

Biblijną podstawą tego sakramentu jest tekst z Listu świętego Jakuba Apostoła, który mówi: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana.
A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone".  Pierwszym skutkiem tego sakramentu jest łaska umocnienia, pokoju i odwagi, by przyjmujący go przezwyciężył trudności związane z chorobą lub niedołęstwem starości. Namaszczenie chorych ma także głęboki sens teologiczny: chory poprzez swoje cierpienie jednoczy się z męką Chrystusa. Jan Paweł II zaleca, aby do tego sakramentu podchodzić w duchu wielkiego zaufania, tak jak trędowaty w Ewangelii.
Jak należy przygotować pokój chorego na udzielenie mu Sakramentów świętych?
Jeśli warunki na to pozwalają, powinien być przygotowany stół, na nim krzyż, płonące świece, woda święcona, kropidełko. Gdy ma być udzielany Sakrament Chorych, powinna być także położona na tym stole wata (ewentualnie kawałeczek chleba czy trochę soli). Służą one księdzu do wytarcia palców po namaszczeniu olejem chorych. Po wyjściu księdza, z szacunku dla rzeczy poświęconych, należałoby tę watę, chleb czy sól spalić. Dobrze jest przygotować także szklankę z wodą (ewentualnie łyżkę) z myślą o chorym, żeby mu było łatwiej spożyć Komunię św. Warto też chorym przypomnieć, że obowiązuje ich post 15. minutowy (w razie niebezpieczeństwa śmierci post nie obowiązuje), a przyjmowanie leków czy picie wody takiego postu nie łamią. Gdy chory ma słaby słuch, należy zapewnić warunki dla jego swobodnej Spowiedzi św.

07.08.2022   XIX Niedziela Zwykła
Dębionek   8:30 śp. Czesława, Paweł, Kajetan, Dominik, Andrzej Jagodzińscy