malzenstwoPrzymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu” (Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 1055 § 1).
Związek małżeński zawarty w Kościele Katolickim jest sakramentem, który z woli Bożej i ustanowienia Chrystusa jest nierozerwalny.
Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela.

Przygotowanie do zawarcia Sakramentu Małżeństwa obejmuje trzy etapy:

-przygotowanie dalsze /wychowanie w rodzinie i szkolna katecheza/
-przygotowanie bliższe katecheza parafialna /”kurs przedmałżeński”/
-przygotowanie bezpośrednie /katecheza przedślubna, spisanie protokołu kanonicznego badania
  narzeczonych, spotkania w poradnictwie rodzinnym, sakrament pokuty/.

Kandydaci do małżeństwa powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej na 3 miesiące przed ślubem w celu załatwienia formalności przedmałżeńskich.

Formalności prawne poprzedzające zawarcie małżeństwa załatwia się w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Narzeczeni ponadto przedkładają następujące dokumenty:

- Metrykę chrztu św. z zapisem o przyjęciu sakramentu bierzmowania
    - Dowód osobisty
    - Ksero ostatniego świadectwa katechizacji szkolnej
    - Zaświadczenie o ukończeniu „kursu przedmałżeńskiego”
    - Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (w przypadku małżeństwa konkordatowego)
    - Dane personalne świadków ślubu: imię, nazwisko, wyznanie, wiek, adres zamieszkania.

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU
05.12.2021 r.

1. Dziś druga niedziela Adwentu.
    Trwamy w radosnym czasie oczekiwania na spotkanie z Panem. Jednocześnie już po
    raz 22. obchodzimy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.
    Wpieramy modlitwą wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą.
    Część naszych ofiar przeznaczymy na ten cel.
    Wszystkim Ofiarodawcom składam podziękowanie – Bóg Zapłać.

2. Dzisiaj o godz. 14-tej wyjeżdżamy do kina.

3. Jutro, w poniedziałek, 6 grudnia, w liturgii przypada wspomnienie Świętego Mikołaja,
    biskupa. To dzień, kiedy obdarowujemy się prezentami. Niech nie zabraknie życzliwości
    i dobroci wobec wszystkich, szczególnie najbardziej potrzebujących.

4. W środę, 8 grudnia, będziemy obchodzili uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej
    Maryi Panny. W tym dniu Kościół upamiętnia tajemnicę Maryi, która jako jedyna z ludzi
    została poczęta bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta prawda wiary towarzyszy Kościołowi
    od samego początku.
    Na Mszy św. o godz. 17-tej poświęcimy medaliki dzieciom z kl. III.

5. Roraty: poniedziałek, wtorek i czwartek. Dębionek: środa i piątek o godz. 16-tej.

6. Zachęcamy także do korzystania ze spowiedzi świętej. Codziennie kapłani posługują w
    konfesjonale przed Msza Świętą. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnie dni Adwentu.

7. Po Mszach Świętych można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
    Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy.
    W zakrystii są także do nabycia pobłogosławione opłatki.

8. Wszystkich parafianom i gościom, a szczególnie solenizantom i jubilatom tego tygodnia
    życzymy wzrastania w miłości ku Bogu, który uczynił dla nas wielkie rzeczy, oraz opieki
    Niepokalanej.

9. Zmarłym w ostatnim czasie wypraszajmy łaskę nieba: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie,
    a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

10. Wszystkim dziękuję za wszelką pomoc, życzliwość, pracę, ofiarność na rzecz parafii.
     Dziękuję za dary na plebanię.
     Zdrowego i bezpiecznego tygodnia.
     Miłej i rodzinnej niedzieli.
     Wszystkim Szczęść Boże.

Ks. proboszcz