papczynskiPapież Franciszek kanonizował polskiego duchownego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, Stanisława Papczyńskiego. W uroczystości uczestniczyli prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz delegacja Episkopatu Polski.

„Troszczył się o ubogich, chorych i umierających, wspierał przytułki i szpitale, pocieszał strapionych, upominał się o odrzuconych i traktowanych niesprawiedliwie” – napisali biskupi o ojcu Stanisławie Papczyńskim, który 5 czerwca został ogłoszony świętym. „Kanonizacja błogosławionego ojca Stanisława Papczyńskiego jest zaproszeniem, abyśmy na nowo przyjęli miłosierdzie Boga i odnowili łaskę naszego chrztu, abyśmy na darmową miłość Boga odpowiedzieli miłością wobec Niego i miłosierdziem wobec żyjących i umarłych” – podkreślili biskupi w liście pasterskim.
    Ojciec Papczyński urodził się w 1631 r. w Podegrodziu, niedaleko Starego Sącza. W wieku 23 lat wstąpił do zakonu pijarów. Jest założycielem pierwszego polskiego zakonu męskiego – Zgromadzenia Księży Marianów. Jak czytamy w liście biskupów, był wybitnym kaznodzieją, mistrzem życia duchowego, wykładowcą retoryki i pisarzem. Zmarł w opinii świętości w Górze Kalwarii 17 września 1701 roku. Jest m.in. patronem dzieci nienarodzonych i rodziców, pragnących potomstwa.

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA
07.08.2022 r.

1. Dziś kolejna wakacyjna niedziela, dziewiętnasta niedziela w roku liturgicznym.
    Modlimy się wspólnie, aby Bóg umocnił w naszych sercach ducha przybranych dzieci,
    abyśmy mogli osiągnąć obiecane dziedzictwo (kolekta mszalna).
    Niech nasze dobre pragnienia wspomaga także orędownictwo Maryi, która w różnych
    sanktuariach gromadzi rzesze pielgrzymów.

2. Za tydzień w niedzielę 14-go sierpnia nasze parafialno - sołeckie dożynki.
    Msza św. o godz. 14-tej. Msze św. w niedzielę za tydzień 8:30, 10:00 i 14:00.
    Zapraszamy wszystkich parafian oraz gości.
    Po Mszy św. spotkanie przy szkole.

4. W środę, 10 sierpnia, w liturgii obchodzimy święto Świętego Wawrzyńca, diakona i
    męczennika z III wieku. Msza św. wyjątkowo o godz. 17-tej i potem nowenna do MBNP.

5. W sobotę, 13 sierpnia, nabożeństwo fatimskie po Mszy św. o godz. 17-tej.
    Serdecznie zapraszamy, aby w modlitwie przez ręce Maryi wypraszać Boże dary dla nas
    i całego świata.

6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożego
    błogosławieństwa oraz opieki Matki Najświętszej.

7. Wszystkim dziękuję za wszelką pomoc, pracę, życzliwość i ofiarność.
    Dziękuję rolnikom z ul. Sadkowskiej, Śmielińskiej, Rzecznej, Nakielskiej za ofiarę
    Mszy św., na kwiaty.
    Za tydzień też II niedziela m-ca nasze ofiary na inwestycje.
    Rodzinnej i miłej niedzieli.
    Bezpiecznych i zdrowych wakacji i tygodnia.
    Wszystkim Szczęść Boże.

W tym tygodniu patronują nam:
      - poniedziałek, 8 sierpnia - Święty Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel
        zakonu dominikańskiego;
      - wtorek, 9 sierpnia – Święta Teresa Benedykta od Krzyża (1891- 1942 ), dziewica i
        męczennica, patronka Europy zamordowana w Auschwitz;
     - środa, 10 sierpnia – Święty Wawrzyniec (III w.), diakon i męczennik;