Popieluszko19 października minęła 32. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W swoją ostatnią drogę kapłan męczennik wyruszył z Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy.
Dzisiaj, pomimo najróżnorodniejszych przeciwności i widocznego podziału wśród społeczeństwa, dewiza solidarności jest wciąż bardzo aktualna. Ta mądrość zawarta w słowach bł. ks. Jerzego Popiełuszki, aby zło dobrem zwyciężać, nie przeminęła.
Ciągle aktualne są słowa, które padły z ust księdza podczas rozważań różańcowych. „Chrześcijaninowi nie może wystarczyć tylko samo potępienie zła, kłamstwa, tchórzostwa, zniewalania, nienawiści, przemocy, ale sam musi być prawdziwym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości” – brzmiał fragment jednej z tajemnic bolesnych.
Pochylając się nad nauczaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, nietrudno dostrzec, że szczególnie podkreślał on potrzebę głoszenia prawdy. – Jednocześnie mówił, że: „Każda rzecz, każda sprawa wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe”.
Módlmy się o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

MATKA BOŻA PIĘKNEJ MIŁOŚCI

maryjabydgPatronka Miasta i Diecezji

Sześć wieków od Chrztu Polski od roku 1466 - prastara bydgoska Fara słynie czcią Matki Najświętszej. Chociaż kroniki, które Prymas Tysiąclecia polecił skrzętnie przebadać - zapisały nam niewiele z dziejów wspaniałego, tak przez Bydgoszczan umiłowanego Obrazu, to jednak już z akt wizytacyjnych biskupów kujawsko-pomorskich wiemy, ze Obraz ten był wiernie czczony, poprzez wszystkie koleje losów, przez jakie przechodziło starożytne miasto Bydgoszcz. Te przebadane dzieje kultu Maryjnego w Bydgoszczy pozwoliły temuż Prymasowi, który” wszystko postawił na Maryję” uzyskać upoważnienie Stolicy Apostolskiej - by przyozdobić skronie Matki Boskiej Bydgoskiej, Matki Bożej z Różą, nazwaną przez Niego Matką Pięknej Miłości, - złotą koroną. Tej koronacji dokonał 29.V. w Milenijnym Roku Chrześcijaństwa w Polsce tak uzasadniając ten tytuł: "Spod Serca wybranej Matki, Miłość Ojcowa ludzkimi drogami przychodzi na świat. Przez Maryję, za sprawą Ducha Miłości, Ojciec dał światu umiłowanego Swojego Syna.
Po 33 latach, w czerwcu 1999 r., na progu Roku Jubileuszowego, podczas pobytu w Bydgoszczy Ojciec Święty Jan Paweł II na skronie Jezusa i Maryi nałożył papieskie korony.